Jak postavit pergolu ze dřeva [svépomocí] krok za krokem
Vloženo: 12. 5. 2020Postavit pergolu je o to jednodušší, když přesně víte, co od ní očekáváte. A tu dřevěnou je navíc i docela snadné si vyrobit sám. Pokud patříte mezi kutily a milovníky dřeva, poradíme vám, co si ujasnit, než se pustíte do díla, a jak postavit dřevěnou pergolu svépomocí, aby vám nabídla příjemný stín a dělala radost od jara do zimy.
Stavba pergoly – příprava před začátkem
Aby šla samotná stavba pergoly jako po másle, vyplatí se důkladná příprava a znalost všech pro a proti. Materiál, podlaha, způsob zastřešení a další faktory totiž určí životnost vaší nové terasy a komfort, se kterým si budete užívat pobyt na ní.
Pojďme se podívat, co je potřeba znát.
Ujistěte se, že to jde aneb stavební povolení
Ne vždy je možné pergolu postavit jen tak, bez papírování. Raději se proto vždy ujistěte, že na tu vaši se nevztahuje stavební povolení.
Rozhodující jsou obvykle rozměry pergoly. Zákon č. 183/2006 Sb. uvádí, že stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nepotřebuje stavba:
-
s jedním nadzemním podlažím,
-
do 25 m2 zastavěné plochy,
-
do maximální výšky 5 m.
V případě, že má vaše pergola snů rozměry větší, musíte požádat o souhlas nebo územní rozhodnutí o umístění stavby. Více o tom zjistíte v §96 zákona č. 183/2006 Sb, případně rovnou na stavebním úřadě, kde vám ohledně stavby poradí.
Umístění dřevěné pergoly
Minimálně těchto několik otázek byste si měli položit při přemýšlení o správném umístění pergoly:
-
Kde se budete cítit příjemně a v soukromí?
-
Kde nebude pergola jako pěst na oko?
-
Která část zahrady má rovnou plochu, která se obejde bez větších úprav a zarovnávání?
-
Kde bude dostatek světla a příjemné závětří?
Výborné místo pro pergolu obvykle bývá přímo u domu, v některém rohu zahrady, u rybníčku nebo poblíž zahradního krbu. Ideálně ať je krytá ze západu a případně z východu, ať na vás co nejméně praží přímé slunce.
Rozměry pergoly
Rozměry pergoly jsou důležité nejen z pohledu stavebního povolení, ale také z množství materiálu, který budete ke stavbě potřebovat.
Doporučujeme si nejprve říci, co všechno bude pergola schovávat (gril, jídelní stůl, židle nebo lavička, odkládací stůl, květináče apod.) a kolik lidí by se pod ní mělo vejít (pro čtyři osoby by měla mít pergola minimálně 4×5 metrů).
Načrtněte si jednoduchý plán, ve kterém si všechny požadavky rozvrhnete. S výškou pergoly počítejte kolem 2,5 metru. Ať se vyšší návštěvníci nemusí bát, že odejdou s boulí na hlavě. V rámci plánu rovněž zvažte, zda bude mít pergola dveře, nebo zda zůstane jedna její stěna zcela otevřená.
Podlaha pergoly
Právě podlaha pergoly tvoří základ, na kterém se odehrává veškerý pohyb a na který umístíte nábytek a vybavení. Měla by tedy být odolná a jednoduše udržovatelná. Nejlepší životnost má obecně kámen, beton a dlažba, nicméně krásu dřeva to nenahradí.
Nejoblíbenější typy podlahy:
-
Kamenná podlaha – vybírejte kameny s rovnou plochou, aby se vám dobře pokládaly do hlíny nebo betonu.
-
Betonová podlaha – pro perfektně rovnou plochu, na níž se bude dobře i tančit. A pokud jste „fajnšmekr“, možná vás osloví ražené betony.
-
Dřevěná podlaha – vypadá nádherně a zachová onen přírodní nádech vaší zahrady. Nicméně je potřeba o ni pravidelně pečovat pomocí nátěrů, které ji ochrání před vlhkostí i horkých sluncem.
-
▶ V kategorii barvy-laky najdete vhodné ekologické nátěry.
-
-
Keramická dlažba – dobře se omývá, vypadá velmi hezky a obvykle ji získáte poměrně levně.
Mezi další varianty podlahy vhodné do pergoly patří zatravňovací tvárnice, které se ale rychle vyšlapou, žulové kostky, které rády zarůstají plevelem, a plastová podlaha za vyšší pořizovací cenu.
Trámy na pergolu
Pokud chcete přivést k životu opravdu kvalitní konstrukci pergoly, pak doporučujeme sáhnout po dřevě ze severských lesů. Tyto latě, fošny a hranoly jsou totiž mnohem pevnější než ty české a jejich životnost je několikanásobně vyšší.
Obecně se na stavbu zahradních pergol používá dřevo z borovice, smrku a modřínu. Pokud byste chtěli opravdu splynout s přírodou, můžete zapojit do hry nehoblovanou kulatinu.
Ekologická konstrukce, jakou je právě ta dřevěná, ale vyžaduje pravidelnou údržbu a ochranu proti hnilobě, škůdcům a agresivním slunečním paprsků, které mohou barvě dřevěným tramům ubrat na kráse.
Stavba pergoly krok za krokem – konstrukce pergoly
-
Konstrukce pergoly začíná vyměřením jejího půdorysu pomocí provázku a kolíků. Tím si určíte, kde budou stát nosné sloupky. Vzdálenost mezi nimi by měla být 2,5 až 3 metry.
-
Sejměte horní vrstvu zeminy do hloubky cca 20 cm a vyznačte si polohu patek a přeměřte pravoúhlost půdorysu pergoly. Tam, kde budou stát sloupky, vykopejte základové jámy přibližně 80 cm hluboké a 25–35 cm široké. Následně je zalijte betonem se zapuštěnými plochými železy, na které ukotvíte dřevěné sloupky. Svislé trámy v patkách zajistěte vruty a vždy je oddělte od základu hydroizolační vrstvou.
-
Celou nosnou konstrukci spojte nahoře vodorovnými trámy pomocí kovových úhelníků a přibližně 40–60 cm nad zemí ji zpevněte dřevěnými hranoly o šířce 6–8 cm.
-
Na střechu se nejlépe hodí fošny s obdélníkovým průřezem, které by od sebe měly být cca 20–30 cm daleko. Ty pak pokryjte například jednou vrstvou lepenky a bonským šindelem.
-
Po obvodu celé konstrukce následně připevněte pergolové mříže z laťovek ve vzdálenosti 15–25 cm. Pokud chcete nechat pergolu obrůst popínavými rostlinami, dejte rozestupy větší: 30–45 cm.
-
V závěru přípravy konstrukce pergoly ji celou namořte a natřete protipožárním nátěrem.
-
Než se pustíte do pokládky podlahy, hliněný podklad důkladně srovnejte a udusejte a nezapomeňte na štěrkovou drenáž, která pomůže s odváděním vody.
Oblíbené typy zastřešení pergoly
Pergola s krokvemi je sice jednodušší na výstavbu a levnější, ale můžete ji využít pouze za pěkného počasí. Pergolu se proto vyplatí opatřit střechou, abyste ji mohli využívat během roku vícekrát. Jaké materiály pro zastřešení pergoly výborně hodí?
-
Lehké polykarbonátové desky odolné vůči UV záření a rozmarům počasí.
-
Zámkové panely s jednoduchou instalací.
-
Komůrková plexiskla s výbornými prosvětlovacími a tepelně izolačními vlastnostmi.
-
Vlnité plastové nebo plechové krytiny.
-
Bitumenová střešní deska.
Pokud vás láká stavba pergoly, připravte se na investici okolo 10 tisíc korun v případě menší konstrukce a od 15–50 tisíc výše, jestliže máte zálusk na exluzivní kousek, který doslova ozdobí vaši zahradu. Významnou roli hraje použitý materiál, ovšem čím kvalitnější si jej pořídíte, tím déle vám pergola vydrží v perfektním stavu.
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 12. 5. 2020
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 12. 5. 2020
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 12. 5. 2020
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.