Není dláto jako dláto – jaké existují druhy dlát
Vloženo: 1. 2. 2018Dláto je malá, ale velmi šikovná věcička. Obecně se jedná o jednoduchý řezací nástroj, který slouží k opracování dřeva. Tlakem vaší ruky, úderem paličky nebo kladiva do rukojeti jste schopni vyřezat mísy, dřevěné nádobí a další předměty. Když jste hodně šikovní dají se s pomocí dláta vykouzlit originální ornamenty či figurky. Dlát je několik druhů a je rozdíl zda-li jste truhlář, tesař nebo řezbář. My vám hned řekneme, z jakých dlát je možné si vybrat.
Jak dláto vypadá a z čeho se skládá
Základní popis dláta sestává ze dvou částí – čepel a rukojeť. Čepel je na jedné straně zakončena ostřím a na straně druhé trnem, na kterém je naražena plastová nebo dřevěná rukojeť. Když je rukojeť opatřena ocelovým kroužkem, jedná se o bezpečnější variantu dláta, protože právě tento kroužek zabraňuje rozštípnutí nebo prasknutí rukojeti při úderech paličkou nebo kladivem.
(Zdroj: http://www.truhlarime.cz/naradi/dlata.html)
Druhy dlát podle oborů
Aby byl výsledek opracování dřeva co nejlepší, vzniklo v průběhu času několik typů dlát. To proto, že se postupně vyvíjely nejrůznější obory zabývající se opracováním dřeva a každý tento obor vyžadoval o něco jiné náčiní. V dnešní době můžeme dláta rozdělit do těchto skupin podle specifických znaků:
Truhlářská dláta
Truhlářská dláta se používají jak jinak, než k opracovávání truhlářského řeziva. To se vyrábí z různých druhů dřeva (hojně se využívá dub, buk, bříza, smrk, borovice nebo jasan) a různých rozměrech a zpracování. Záleží na vás a na vašem cíli, které si vyberete.
-
Rovné dláto – univerzální, velmi pevné a vydrží i silné údery paličkou. Obzvláště vhodné je pro hrubší práce.
-
Rovné dláto hraněné – je po obou bočních stranách zkosené, takže se s ním dostanete i do úzkých a nesnadno přístupných míst. Nejčastěji se používá na výrobu truhlářských spojů.
-
Úzké duté dláto – využívá se zejména pro vysekávání kulatých nebo zaoblených otvorů nebo zasekávání oblých hran stavebního kování.
-
Čepovací dláto (děropáč, děrovač) – je určeno pro dlabání do větší hloubky. Jedná se o silné dláto určené k přesnému vysekávání truhlářských spojů.
-
Zámkové dláto – slouží k zapouštění zámkových mechanismů v jinak nepřístupných místech. Zámkové dláto je složeno ze dvou ramen zahnutých do pravého úhlu, kde na každém rameni je ostří.
-
Rohové dláto – jak už název napovídá, jedná se o dláto určené k začišťování rohů dlabů pro přesné pravoúhlé zarovnání rohů otvorů.
-
Šikmé dláto – šikmé neboli kosé dláto slouží také k začišťování předmětů v rozích nebo na jiných špatně dostupných místech. Jeho zkosení bývá okolo 30 stupňů a takové dláto najdete buď jako pravé nebo levé.
Tesařská dláta
V tesařství se používají především plochá dláta hraněná, nehraněná a děropáče. Rozdíl ve srovnání s truhlářskými dláty tkví v tom, že tesařská dláta mají mohutnější rukojeť, silnější čepel a ve většině případů jsou i delší.
Řezbářská dláta
Řezbářská dláta dělíme na dva typy – rovná a podélně prohnutá. Podélně prohnutá dláta se ještě dále rozdělují na dlouze prohnutá a krátce prohnutá neboli lžícová. Používají se především pro práci ve větších hloubkách a špatně přístupných místech.
Soustružnická dláta
Soustružnická dláta mají oproti dlátům truhlářským delší čepel i celé své tělo. To proto, aby byl jejich úchop oběma rukama při ručním soustružení lepší. Dělí se na tyto základní druhy:
-
Ubírací dláto
-
Hladicí dláto
-
Dláto na dutiny
-
Upichovací dláto
-
Ploché dláto
-
Zapichovací dláto
-
Ubírací dláto vnitřní
Houslařská dláta
Tato dláta slouží pro výrobu a opravy hudebních nástrojů, zejména houslí. A jaké typy dlát se v tomto případě používají?
-
Dutá lžícová dláta pro výrobu desek smyčcových hudebních nástrojů
-
Dláta na opracování krků a šneků
-
Dláta pro výrobu hlubokých drážek při lícování violoncellových, kontrabasových nebo kytarových krků ke korpusům
-
Speciální dláta určená pro výrobu a opravy smyčců
To samozřejmě není vše. Speciálních druhů dlát je i mnoho dalších, o kterých si povíme třeba někdy příště. Vždy se vyrábí pro předem určenou výrobu konkrétního dřevěného dílu. Takto lze totiž docílit co nejmenší námahy a maximálního komfortu při jeho zpracování.
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 1. 2. 2018
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 1. 2. 2018
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 1. 2. 2018
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.