Výpočet schodiště [+ Kalkulačka online]
Vloženo: 7. 4. 2022Chcete mít jistotu, že se bude po vašem novém schodišti opravdu dobře chodit a bude vyhovovat předpisům? Výpočet schodiště si můžete podle našeho návodu spočítat sami.
Kalkulačka pro výpočet schodiště
Tento výpočet schodiště vám pomůže správně navrhnout výšku, sklon a délku schodiště do vašeho příbytku a již se nebudete muset strachovat, že byste svůj výtvor záhy předělávali nebo se museli spokojit s nedokonalostmi.
Zadejte prosím vstupní hodnoty
Výpočet
-
Počet stupňů
Počet stupňů v jednom rameni nesmí přesáhnout 16, v rodinném domě lze mít i 18 stupňů. -
Výška stupně
Doporučená výška stupně je 150 až 190 mm -
Šířka stupně
-
Délka ramene - jednoramenné
-
Délka ramene - dvouramenné
-
Sklon ramene schodiště
Ideální sklon schodiště je 25 - 35° -
Podchodná výška schodišťového ramene
Minimální podchodná výška je 2100 mm -
Průchodná výška schodišťového ramene
Minimální průchodná výška je 1950 mm
Obecné zásady – na co si dát při stavbě schodiště pozor
Stavba schodiště (článek) vyžaduje nejen zručnost, ale také dodržení všech důležitých pravidel. Jen tak docílíte perfektního schodiště, po němž je radost každý den chodit.
-
Minimální výška zábradlí je 900 – 1100 mm
-
Minimální šířka stupnice je 250 mm, optimální šířka je 300 mm
-
Madlo zábradlí musí být umístěno minimálně 40 mm od líce zdiva
-
Maximální počet schodišťových stupňů v rameni je 18
-
Výška všech schodišťových stupňů je v celém schodišťovém rameni stejná
-
Schodové nášlapy do domu by měly být hoblované bez nebezpečí zadření třísky
▶ Dřevěné nášlapy na schody z různých materiálů
VÝPOČET: Jak spočítat schody a sklon schodiště
Podchodová výška = hp = 1500 + 750/cosα
Průchodová výška = hpr = 750 + 1500 * cosα
Sklon schodiště
Sklon schodiště – do rodinného domu se obvykle navrhuje schodiště s běžným sklonem 25–35° a výškou stupně 150–180 mm (čím větší je zadaná výška stupně tím bude schodiště strmější, schodnice kratší a počet stupňů nižší). Po takovém schodiště se chodí pohodlně a chůze není fyzicky náročná. Pro přístup do půdních prostor lze postavit o něco strmější schodiště, aby nezabíralo tolik prostoru (kolem 45°). Zde nevadí, že bude výstup o něco náročnější.
Průchodová šířka schodiště
Průchodová šířka schodiště – měla by být násobkem 600 mm. U rodinných domů se doporučuje minimální průchodná šířka (šířka schodišťového ramene) 900 mm.
Podchodná a průchodná výška schodiště
Podchodná a průchodná výška schodiště – slouží k tomu, aby byla chůze po schodišti pohodlná a bezpečná. Podchodná výška se značí svislicí mezi hranou schodišťového stupně a podhledem nad tímto stupněm (u rodinných domů by měla měřit minimálně 2 100 mm). Průchodnou výšku zjistíte na kolmici mezi výstupní čarou a podhledem (minimální hodnota je 1 900 mm).
KROK ZA KROKEM: Jak postupovat při výpočtu schodiště
-
Zjistíme výšku, kterou má schodiště překonat. Jde o výšku mezi povrchem podlahy horního a spodního podlaží.
-
Zvolíme výšku schodišťového stupně h (150, 160, 170 nebo 180 mm) a tou následně podělíme výšku schodiště. Výsledek zaokrouhlíme na celé číslo v závislosti na počtu ramen schodiště. (U schodiště s jedním ramenem může být počet sudý nebo lichý. U dvouramenného schodiště mustí být počet sudý.)
-
Výšku schodiště vydělíme počtem schodů a dostaneme konečnou výšku schodišťového stupně. Tuto hodnotu již nelze zaokrouhlovat. Výsledná výška může vypadat například takto: 162,154 mm.
-
Užitím Lehmanova vzorce 2h + b = 630 mm vypočteme šířku schodišťového stupně b a zaokrouhlíme na 5 nebo 10 mm.
-
Vypočteme sklon schodiště tgα = h/b a délku schodišťového ramene L = (n-1) x b, kde n je počet schodišťových stupňů.
-
Navrhneme šířku schodišťového ramene Br.
-
Zkontrolujeme, zda je podchodná výška rovna, nebo vyšší než minimální hodnota hp = 2100 mm a zda průchodná výška je rovna, nebo vyšší než minimální hodnota hpr = 1900 mm.
-
Po návrhu délky schodiště zkontrolujeme, zda se navržené schodiště vejde do schodišťového prostoru. V případě, že by bylo příliš dlouhé (mělo moc schodišťových stupňů), je možné schodišťový stupeň zkrátit – nově dosadíme do Lehmanova vzorce.
TIP: Co konkrétně použít na stavbu nového schodiště (Smrk)
Jak postavit vlastní schodiště? Jednomu z vás – našich zákazníků – se to povedlo hned na poprvé a výsledek je famózní. Pokud se chcete do stavby schodiště také pustit na vlastní pěst, můžete se inspirovat tímto seznamem použitého materiálu. Délka schodiště však samozřejmě záleží na prostorových dispozicích vašeho domu.
-
13 ks – schodových nášlapů FIX AB 40 × 300 × 1000 mm
-
14 ks – smrkových spárovek 18 × 200 × 900 mm
-
5 ks – schodových sloupů A 90 × 90 × 1150 mm
-
4 ks – schodových zábradlí A 40 × 66 × 3000 mm
-
59 ks – balustrových kuželek A 45 × 45 × 895 mm
Materiál pro vás
Vlastní materiál si vyberte zde:
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 7. 4. 2022
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 7. 4. 2022
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 7. 4. 2022
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.