Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků - s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Udírna svépomocí: Jednoduchý návod na stavbu

Vloženo: 16. 4. 2024

Postavte si svoji dřevěnou udírnu svépomocí a vykouzlete jedinečnou atmosféru s vůní uzených dobrot. Kdo by neznal klíčovou scénu z filmu Slavnosti sněženek, kde se udí - kouř vinoucí se z udírny a klobásky, na které se sbíhají sliny. Ano, i takto může vypadat udírna postavena s minimem materiálů: pár desek, topeniště, kouřovod a strop z kabátu. Uzení potravin je tradiční úprava potravin známá po staletí. Pokud vás lákají tradice a táhne vás to zpět ke kořenům, máme pro vás jednoduchý návod, jak postavit udírnu.

     Co se v tomto článku dozvíte?

  • Než začnete se stavbou udírny
    • Stavba udírny: co si promyslet předem?
    • Umístění udírny, velikost, materiály
  • Stavba udírny: krok za krokem
  • Na co si dát pozor
  • Závěr

Než začnete se stavbou udírny

Projekt vyžaduje plán. I jednoduchá udírna dokáže fungovat skvěle. My vám nyní pro inspiraci nabídneme shrnutí toho, co je dobré si před stavbou udírny ze dřeva promyslet.

Stavba udírny: co si promyslet předem?

Máte promyšleno, jakou intenzitu využití udírny plánujete? Zda se bude jednat o uzení 2x za rok, například před Velikonoci či Vánoci pro potřeby rodiny nebo je to tradice, kterou chcete spolu se sousedy či nejbližší komunitou opakovat vícekrát do roka?

Foto: Domácí udírna ze dřeva svépomocí.

Umístění udírny, velikost, materiály

Než se pustíte do stavby, důkladně zvažte: kde bude udírna stát, jak bude velká a z jakého materiálu ji postavíte.

Umístění

Udírna ze dřeva musí být postavena na rovném stabilním povrchu a na místě, které je:

  • daleko od hořlavých materiálů a budov, 
  • dostatečně větrané, a zároveň 
  • chráněné před nepříznivými povětrnostními vlivy nebo přímým sluncem. 

Nedílnou součástí udírny je kouřovod, který vede z topeniště do komory udírny. Jeho délka by měla být alespoň 1,5 metru. Důvodem je, aby se konstrukce udírny nepřehřívala, a také aby byla zachována bezpečnost a minimalizovalo se riziko požáru. Dlouhý kouřovod zajistí, aby při uzení potraviny neshořely. 

Velikost

Domácí udírny mohou být různě velké, přenosné menší nebo větší stálé konstrukce. Před stavbou si promyslete velikost, která by měla pojmout potřebné suroviny, ale zároveň zohledněte množství používaného dřeva při samotném uzení. 

Tip: Promyslete také, zda budete využívat při uzení háky nebo tyče. Manipulace při vyndávání masa, sýrů či ryb by měla být také pohodlná. Ne vždy se vyuzené potraviny nesou rovnou na hodovní tabuli, často si je totiž hrdě uchováme ve spíži. 

Materiál

Pro stavbu udírny se doporučuje používat tvrdé dřevo s dobrými izolačními vlastnostmi a schopností odolávat teplu i vlhkosti. Mezi vhodné druhy dřeva patří například:

  • dub, 
  • buk, 
  • javor, 
  • třešeň nebo 
  • jalovec, ale také
  • smrk.

Tyto dřeviny jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a mají schopnost absorbovat kouřové aroma.

Tip: Nepoužívejte dřevo chemicky ošetřené a vyhněte se paletám. 

Foto: Udírna ze dřeva dodává uzenému masu dokonalé aroma.

Stavba udírny: krok za krokem

Před tím, než si sami vytvoříte pro dřevěnou udírnu plánek, nabízíme vám zjednodušený postup, kterým se můžete inspirovat.

Po přečtení jednotlivých kroků získáte představu o jednotlivých fázích stavby.

Část 1 - Příprava a výkop

Promyslete si rozměry udírny. Zohledněte, jaké množství potravin chcete udit najednou. Velikost základny může být 60x60 cm, ale také 1 m x 1 m. Celková výška komory může mít například 80 až 120 cm.

Po zvolení vhodného místa, vykopejte díru pro udírnu a žlábek pro kouřovod (obojí hluboké asi 20 cm). 

Část 2 - Topeniště

Důležitou součástí udírny je topeniště, na které kouřovod navazuje, a které slouží k rozdělání ohně. Topeniště může být z:

  • pálených cihel 
  • ocelového plechu.

Aby mohl kouř stoupat do udírny, musí mít kouřovod mírný spád.

Na jednom konci kouřovodu, kde je vybetonovaný plácek, tedy vytvořte topeniště a pro jeho ochranu zvolte například ohnutý plech a jako jeho podporu konstrukci z kari sítě, přičemž celý rám (konstrukce) bude zabetonován asi 10 cm betonu.

Část 3 - Kouřovod 

Délka kouřovodu, který odvádí kouř z topeniště přímo do udírny, by měla být minimálně 150 cm a maximálně 3 metry, aby optimálně dodával potřebný kouř a teplo do komory udírny

Z kouřovodu nesmí unikat kouř, proto musí být těsný. Šířka žlábku na kouřovod může odpovídat např. délce cihly. Žlab vylijte betonem a vyložte cihlami (po všech stranách kouřovodu - dole, po stranách i nahoře). 

Pod udírnou jednu cihlu vynechte a nechejte tam otvor pro průchod kouře. Tento konec kouřovodu by měl končit čtvercovým otvorem, který slouží jako vstup pro kouř do udírny, a nad kterým bude postavena samotná konstrukce udírny.

Část 4 - Základy udírny

Před finalizací topeniště zalijte jámu kolem kouřovodu betonem, a poté ji obložte ztraceným bedněním, přičemž střed pro kouřovod nechte volný. Následně ztracené bednění vylijte betonem a nechte jej zaschnout. 

Také výkop udírny vylijte betonem. Jakmile začne tuhnout vyskládejte spodní řadu ztraceného bednění, které pomocí vodováhy srovnejte. 

Výkop by měl být zarovnaný s okrajem cihlového kouřovodu. Po ztvrdnutí betonu pod první řadou ztraceného bednění vyskládejte druhou řadu bednění, přičemž jeho dutiny také vylijte betonem, aby nedocházelo k průniku kouře přes spáry. 

Tip: Kouřová roura by měla končit na úrovni stěny udící komory, ale ideální je protáhnout ji až do jejího středu a zakončit ji kolínkem orientovaným vzhůru pro správný směr stoupání kouře. 

Část 5 - Konstrukce udírny

Udírna ze dřeva je v podstatě bouda s dvířky. Kostru postavíte z dřevěných hranolů, například ze smrku. Pro smontování jsou ideální vruty a hřebíky

Přední čelo udírny (včetně konstrukce pro dvířka) a záda boudy spojte pomocí hranolů. Boky boudy připravte tak, aby se na ně daly připevnit police pro udící tyče. 

Pokud byste se rozhodli pro udírnu bez dvířek, můžete vytvořit snímatelnou střechu, ovšem myslete na únik kouře, proto jsou dvířka mnohem praktičtější. 

Pro střechu vyrobte opěrné hranoly, které nezapomeňte seříznout na 45° a připevněte je na horní rohy udírny. Střechu můžete mít sedlovou nebo plochou. 

Komín na střeše udírny by měl mít záklapku, aby kouř zbytečně neunikal, a aby se dal jednoduše regulovat tah. 

Část 6 - Rozptylovač kouře

Myslete na to, že přibližně 20 cm nad ústí kouřové roury by měl být umístěn rošt z latěk (šířka 2-4 cm). Funguje jako rozptylovač kouře. 

Nad rošt umístěte rám s drátěnou sítí, která může být vytvořena ze dvou kusů, aby se dala snadno vyndat z udírny. Bude sloužit pro případné zachytávání kusů potravin při uzení, v případě, že nějaký upadne.

Část 7 - Opláštění

Nyní je na řadě opláštění konstrukce, střechy i komínu palubkami. Střechu můžete opláštit plechovou krytinou, ale dřevěná bude vypadat atraktivněji.

Opláštění udírny může být ze smrkových palubek, které jsou ekonomicky výhodné a uzením získávají impregnaci, díky které vydrží i přes 10 let v dobrém stavu. 

S palubkami pozor, pokud mají drážky, aby jimi neunikal kouř, budou-li směrem dovnitř. 

Tip: Pokud se rozhodnete pro střechu sedlovou, s jejím prodloužením získáte prostor pro uskladnění dřeva na boku udírny, a v horní části střechy zase místo pro odkládání tyčí nebo háků.

Část 8 - Dvířka udírny

Dvířka upevněte na boudu dveřními panty a opět použijte smrkové palubky jako opláštění, přičemž pro minimalizaci díry mezi dveřmi a udírnou palubky připevněte tak, aby přesahovaly až na hranoly podpěrné konstrukce.

Foto: Domácí dřevěná udírna s dvířky.

Na co si dát pozor

Nyní ještě několik doplnění:

  • Důležité je volit materiály, které jsou odolné vůči vysokým teplotám a korozi, jako je nerezová ocel, která je často doporučována pro části udírny vystavené teplu a vlhkosti.
  • Ujistěte se, že kouřovod je zasunut do udírny tak, aby byla zajištěna optimální cirkulace kouře a minimalizoval se únik tepla.
  • Důležité je správně namontovat dveře a střešní krytinu, aby byla zachována funkčnost a ochrana udírny proti vnějším vlivům.
  • V minulosti mívali řezníci udírny s ohništěm přímo pod uzenými potravinami a výsledky bývaly skvělé, ovšem je potřeba si dávat pozor na tuk kapající do ohně a udržování správné teploty. Proto je při sestavování dřevěné udírny dobré myslet na dodržení bezpečnosti a pro hlídání teploty pořídit teploměr.
  • Před první použitím udírny vypalte naprázdno, aby se odstranily případné škodliviny z povrchu dřeva. 

Foto: Uzené maso z dřevěné udírny, které chutná výborně.

Jednoduchá udírna: Závěr

Udírny mohou vypadat různě, ale jedno mají společné: přinášejí nezapomenutelné zážitky a lahodné pokrmy. Může být sestavena ze staré dubové skříně s vyzděným topeništěm s kouřovodem, ale proč si nepostavit vlastní dílo? Zapojíte vlastní kreativitu, a navíc budete mít jistotu, že jste postavili bezpečnou udírnu, která bude sloužit mnoho let. 

V tomto článku jsme vám představili jednu z možností, jak si udírnu postavit svépomocí. Ale budeme rádi, když se s námi podělíte o své příběhy a zkušenosti s vlastní stavbou udírny! Není to jen o ruční práci, ale také o návratu k tradicím a jedinečným kulinářským dobrodružstvím.

A pokud vás naše tipy ke stavbě udírny inspirovaly nebo se chystáte na jiný projekt ze dřeva, neváhejte navštívit náš e-shop nebo kamennou prodejnu, kde najdete potřebné materiály: https://www.ispas.cz/eshop




 


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 5,0/5 (počet hlasů: 8)

Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce

Vloženo: 16. 4. 2024

Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.

Číst více

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 16. 4. 2024

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 16. 4. 2024

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více