Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků - s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Štípačky na dřevo se vyplatí – usnadní a zrychlí práci

Vloženo: 16. 7. 2018

Sice venku krásně svítí a teploty dosahují 30 °C, ale léto vystřídá zima a bude opět třeba přitápět. Čím topíte vy? Topení dřevem je stále populárnější. Lidé se vracejí ke kamnům a krbům, protože je tento způsob vytápění místností levnější než plyn a má svou specifickou atmosféru. Jestliže mezi ně patříte i vy, usnadněte si práci. Štípání dřeva sekerou se už dávno nenosí, raději použijte štípačky na dřevo, někdy také nazývané štípače dříví. Ušetříte si spoustu námahy a výrazně zrychlíte a zjednodušíte přípravu dřeva k topení. Poradíme vám, které štípačky na dřevo vybrat.

 

Ve zkratce – jak štípačky na dřevo fungují

Konstrukce štípaček na dřevo není nikterak složitá. Skládají se ze stojanu, na který se pokládá dřevo. Další částí je pak štípací klín, jenž funguje na principu stlačování hydraulickou soustavou tvořenou čerpadlem se zásobní nádržkou oleje, hadicemi a pístnicí, která vytváří tlak na klín. Velmi užitečné jsou také přidržovací kleštiny (jimi disponuje vertikální štípačka na dřevo), jež zabraňují odlétávání rozštípaného dřeva. Díky pojezdovým kolečkám se štípačkami na dřevo i snadno manipuluje.

 

Dva základní typy štípaček na dřevo

Výkonné vertikální (stojaté) štípačky na dřevo

Rychlost, pohodlí (při práci s nimi stojíte) a bezpečnost, tak lze charakterizovat vertikální štípačky na dřevo. Precizně a snadno s nim nařežete nejen dřevo k topení, ale tímto způsobem se dostanete až k truhlářskému a stavebnímu řezivu ve formě hranolů, latí a fošen, k plotovkám a dalšímu dřevěnému materiálu sloužícímu ke zvelebení interiéru a exteriéru.

Stojaté štípačky jsou schopny vyvinout a vydržet tlak o hmotnosti až deset tun a zvládnou zpracovat špalek až 130 cm dlouhý o průměru až 40 cm. Jedinou jejich nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.

 

Jednodušší a levnější horizontální (ležaté) štípačky na dřevo

Pokud plánujete dřevo štípat jen jednou za čas pro občasné zatopení a chcete ušetřit, pak vám postačí horizontální štípačky na dřevo. Obvykle pojmou špalek o průměru maximálně 25 centimetrů a délky kolem půl metru. Jejich tlak je o polovinu nižší než u horizontálních štípaček.

Práce s nimi je nejen levnější, ale také náročnější. Musíte být totiž hluboce sklonění k zemi. Je možné k nim dokoupit stojan, ale tím snížíte jejich stabilitu. Je také třeba vzít v potaz, že štípání dřeva je za pomoci ležatých štípaček zdlouhavější, protože neumožňují použít čtyřramenný klín. Špalek tedy štípáte napůl a pak zase napůl.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4,1/5 (počet hlasů: 173)

Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce

Vloženo: 16. 7. 2018

Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.

Číst více

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 16. 7. 2018

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 16. 7. 2018

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více