Jak udělat podlahu na půdě: Krok za krokem
Vloženo: 25. 6. 2020Jak udělat dřevěnou podlahu na půdě? Podle tohoto návodu to zvládnete snadno. Dochází vám úložný prostor v domě? Chcete rozšířit obytný prostor? Půda je pro obojí jako stvořená.
Půda s novou podlahou! To se může obzvlášť hodit, pokud vám dochází úložný prostor ve vašem domě - půda je často velice málo využívána, takže pokud ji neplánujete přetvořit na obytnou půdní vestavbu, položení podlahových palubek a využití půdy jako úložný prostor může být skvělé řešení.
Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/how-to-board-a-loft a getty images
Palubky k sobě spojíte celkem snadno, ale práce s dostupným místem na půdě může pokládání palubek značně ztížit. Pusťte se do práce jen, pokud si na to věříte, a dbejte na bezpečnostní rady uvedené níže. V opačném případě se obraťte na profesionály.
Jak položit podlahu na půdě: Krok za krokem
Co budete potřebovat
- Rukavice
- Respirátor
- Kladivo
- Ochranný overal
- Šroubovák (ideálně elektrický)
- Svinovací metr
- Tužku
- Vrtačku
- Přímočarou pilu a pracovní stůl (pokud bude potřeba upravit délku palubek)
Materiál
- Palubky (podlahové palubky zde)
- Vruty č. 8 x 38mm / 4x40 vruty (vruty a příslušenství zde)
- Izolační materiál (volitelné) (izolace zde)
Než začnete
- Oblečte si ochranný overal, nasaďte si rukavice a respirátor, a nezapomeňte na boty - bude se vám bezpečněji chodit po půdě.
- Vytvořte si dočasnou pracovní stanici z jedné palubky zasazené mezi trámy - je to bezpečnější a pohodlnější než věřit své rovnováze.
Krok první: Měření
Změřte si velikost plochy na kterou chcete položit palubky (vynásobte šířku půdy délkou půdy). Jako měrnou jednotku použijte metry, následný nákup palubek si tímto ulehčíte.
Palubky se prodávají v různých rozměrech a jsou baleny po 3, 4 či 5 kusech. Některé dokonce po 1 ks.
Vždy přidejte 20% nad vaši naměřenou plochu pro případ nechtěných nebo špatných řezů do palubek.
Než palubky koupíte, zkontrolujte, zda jsou všechny hrany neponičené. Pero a drážka (zamykací mechanismus) jsou náchylné k poškození při špatné manipulaci, buďte tak velice vybíraví.
Krok druhý: Zvažte izolaci
Než začnete pokládat palubky, zkontrolujte hloubku izolace. Stavební předpisy doporučují minimálně 270 mm tlustou izolační pokrývku. Trámy však normálně mají ne více než 100 mm do hloubky, takže toto je nemožné udělat a ještě k tomu položit podlahu.
Naskládat izolaci tak, aby seděla s výškou trámů, je špatný nápad, protože by to snížilo účinnost na polovinu - a také zdvojnásobilo ztrátu tepla.
Nejlepší řešení je postavit vyvýšenou podlahu nad izolaci (viz. níže). Pokud chcete, pořád můžete pokládat podlahu přímo na trámy, ale počítejte s tím, že toto nemusí projít inspekcí stavebního úřadu. Ať se rozhodnete jakkoliv, vždy dejte pod palubky tolik izolace, kolik jen jde.
POZOR: Nezapomeňte, že pokud pokládáte podlahu přímo na trámy, riskujete tak možnost vzniku kondenzace pod podlahou. Vlhkost na spodní straně desek se přemění na vodu (kondenzace), která postupně kape dolů. Abyste tomu předešli, musíte vyvýšit palubky a umožnit přístup vzduchu mezi izolaci a desky. Pokládejte palubky přímo na trámy jen pokud jste si jisti, že na vaší půdě není žádné riziko kondenzace.
Video o zateplení podlahy na YouTube
Krok třetí: Položte první desku
Pokud máte v úmyslu pokládat podlahu přímo na trámy bez vyvýšení podlahy, začněte s položením první desky přes trámy.
Pokud deska přesahuje, označte si ji uprostřed posledního trámu, který překřižuje, a v tomto bodě desku uřežte pilou.
Deska, která tak bude navazovat, bude také podepřená trámem.
Krok čtvrtý: Nesouměrné pokládání
Pro maximální pevnost musíte desky pokládat nesouměrně (rozházeně), a to tak, že sousedící desky nebudou stejně seřazené.
Položte desku vedle té první a změřte a případně označte, pokud je potřeba uříznout (viz. Krok třetí).
Krok pátý: Upevněte v místě
Uřízněte druhou desku (pokud je potřeba) a přisuňte k první desce, ujistěte se, že jsou pero a drážka plně spojené a tvoří tak téměř neviditelný spoj.
Použijte dva nebo tři vruty podél spoje pro upevnění.
Krok šestý: Vyplňte mezery
Změřte, uřežte a přizpůsobte vyplňující kusy k dokončení podlahy. Přisuňte je do potřebné pozice pouze v rukavicích (oříznuté hrany desek mohou být ostré).
Položte kus dřeva na vnější hranu desky a příklepněte ho kladivem pokud pero a drážka nejdou tak lehce spojit. Takto předejdete poškození náchylných hran desek.
Mějte na vědomí
- Spíše než jednotné velikosti trámů, staré domy mohu mít mix starých střešním trámů a trámů, které podporují moderněji situované stropy. Toto může způsobit velké problémy při pokládání podlahy. Pokud je toto váš případ, mnohem větší smysl a taky úsporu času poskytuje použití vyvýšené podlahy.
- Elektrické vedení na půdě je často přímo vedené od zdroje do zásuvky. To znamená, že přesně v tom místě, kde chcete položit desku mohou být přímo vedené kabely. Pokud je kabel dostatečně volný, můžete udělat malý výřez do trámu a kabel vést pod podlahou. Jestli se pro toto řešení rozhodnete, označte si pozici kabelu na vnější stranu desky a stoprocentně se ujistěte, že později nenavrtáte vruty právě do kabelu. Lepší varianta je připevnit kabely klipem na viditelném místě. Pokud je kabel napnutý a nelze s ním hýbat, potom je lepší kabel odpojit od zdroje a použít elektroinstalační krabici, případně prodlužovací kabel.
- Při pokládání podlahy nejspíš narazíte na elektroinstalaci světel. Můžete vyřezat patřičnou část abyste se dostali ke světlu a nebo udělat odnímatelný panel kdyby světlo upadlo. Mějte na paměti, že bodová světla produkují hodně tepla, ujistěte se tak, že jakýkoliv izolační materiál, který jste přidali, je dostatečně odsazen od těchto světel, abyste předešli riziku vzniku požáru. Toto řešení však sníží izolační vlastnosti výplně a ve výsledku tak způsobí opačný problém - ztrátu tepla. Dnes je běžné instalovat rozptylovače tepla nebo zcela odizolovat elektroinstalaci světel.
Držíme palce! O tom, jaké palubky jsou nejvhodnější právě pro vás, nás můžete kdykoliv kontaktovat na info@ispas.cz nebo rovnou zavolejte +420 606 792 360. Rádi poradíme!
Další užitečné zdroje:
Prima Doma TV - Návod na pokládku podlahy na půdě
Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce
Vloženo: 25. 6. 2020
Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.
Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi
Vloženo: 25. 6. 2020
Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.
Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?
Vloženo: 25. 6. 2020
Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.