Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků - s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Jak nezaměnit dřevěné podlahové palubky za obkladové. Hlídejte si jejich rozměry!

Vloženo: 30. 8. 2018

Podlahu neměníme každý den ani rok. Je to v ideálním případě součást domácnosti na dlouhé roky. Vybrat si při nákupu kvalitní dřevoprodej a zvolit správné podlahové palubky se proto skutečně vyplatí. Jakou tloušťku, profil, šířku a délku mají podlahové palubky a jaké výhody a nevýhody s sebou přináší podlahové palubky ze dřeva?

 

Rozdíl mezi obkladovými a podlahovými palubkami

Při nákupu nezaměňujte podlahové palubky s těmi obkladovými. Rozdíl je totiž v jejich tloušťce neboli výšce a pevnosti. Věřte, že s obkladovými palubkami položenými na zemi byste příliš spokojeni nebyli.

 

Podlahové palubky a jejich tloušťka

Tloušťka podlahových palubek začíná na 19 mm a může být až 40 mm. Na podlahu je nejužívanější tloušťka 28 mm, je dostatečně pevná a vydrží i větší zatížení. Pokud však pokládáte podlahu na místa s extrémním zatížením, určitě bude lepší zvolit šířku větší, tedy 40 mm. Podlahové palubky poznáte také podle toho, že je jejich horní, lícová strana hoblovaná a velmi dobře zbroušená.

Tloušťka obkladových palubek

Pro srovnání obkladové palubky se obvykle dodávají v tloušťce 12–24 mm a používají se na obkládání stěn a stropů. Nikdo po nich „necupitá“, ani se na ně nepokládá nic těžkého. Není tedy nutné, aby splňovaly výrazné nároky na zatížení. Z toho důvodu ani jejich tloušťka nemusí být nikterak velká. U obkladových palubek je pak ještě nutno rozlišovat, zda se jedná o vnitřní obkladové palubky, které dosahují obvykle 12–19 mm nebo o fasádní obkladové palubky, které by měly mít tloušťku 19–24 mm. To je především proto, aby spolehlivě odolaly povětrnostním vlivům a nezačaly se v důsledku vlhkosti kroutit a praskat.

OBKLADOVÁ PALUBKA (AB) BOROVICE

(OBKLADOVÁ PALUBKA KLASIK 12,5 X 146 X 4000 MM (AB))

 

Jak poznáte profil podlahové palubky

Podlahové palubky poznáte podle toho, že mají na obou stranách vyfrézované pero a drážku. Zbytek profilu má úhel 90° a je bez zkosení. Na spodní straně pak mají stabilizační drážky, které slouží k zajištění větší tvarové stálosti. Podlahové palubky se díky tomu nekroutí a stabilně si udržují svůj krásný rovný vzhled.

 

Jak je to s šířkou podlahových palubek

Podlahové palubky mají nejčastěji k tloušťce 19 mm šířku 121 mm a k tloušťce 24, 28 a 40 mm pak šířku 146 mm. To zajišťuje jejich dostatečnou pevnost a stabilitu. Univerzální šířka podlahových prken činí 100 mm. Pokud zvolíte úzké podlahové palubky, měl by k tomu sedět celkový styl místnosti. Vedle toho široké podlahové palubky se používají zejména v dřevostavbách, kde jsou v místnostech masivní dřevěné prvky jako například trámy.

 

Tip: Pokud chcete minimalizovat hluk v místnosti, podložte podlahové palubky izolačními deskami, které jsou odolné vůči tlaku. Nezapomeňte pod podlahovou podlahu umístit rošt, ideálně složený z latí 40x60 nebo hranolů 60x60. Jejich rozteč by měla být 40–60 cm.

 

Standardní délka podlahových palubek

Běžná délka podlahových palubek je kolem 4 metrů. Standardně se vyrábí v rozmezí 2–6 metrů. Samozřejmě na zakázku si můžete nechat vyrobit prkna přesně podle vašich potřeb, ať už výrazně kratší nebo delší. Ovšem nezapomínejte na to, že nadstandardní rozměry může být problém sehnat. Ne každý výrobce má pro tyto úpravy potřebné nástroje a jejich cena tím pádem může také vyšplhat nahoru.

 

Délka podlahových palubek se obvykle vybírá dle velikosti místnosti a způsobu, jakým chcete podlahovou krytinu pokládat.

PALUBKA PODLAHOVÁ 35 X 120 X 2500 MM (C)

(PALUBKA PODLAHOVÁ 35 X 120 X 2500 MM (C))

Když je materiálem podlahových palubek dřevo

Výhody podlahových palubek ze dřeva, které oceníte:

  • vysoká pevnost a kvalita (té nejvyšší dosáhnete, pokud nakupujete ve spolehlivém dřevoprodeji, který navíc dováží sibiřské dřevo ve 100% kvalitě ze statných stromů ze severských lesů)

  • dobré tepelně izolační vlastnosti

  • elektrická nevodivost

  • nulová přítomnost alergenů

  • krásná vůně

  • jednoduchá pokládka i používání

Nevýhody podlahových palubek ze dřeva, se kterými je potřeba počítat:

  • malá zvuková izolace

  • citlivost na vlhkost

  • důkladná a pravidelná péče a údržba

  • pravidelné obnovování ochranného nátěru


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 4,7/5 (počet hlasů: 64)

Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce

Vloženo: 30. 8. 2018

Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.

Číst více

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 30. 8. 2018

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 30. 8. 2018

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více