Dřevoprodej online a kamenná prodejna

Teplejší domov za pár okamžiků - s našimi dřevěnými briketami! Nižší cena, vysoká výhřevnost.

Laminátová vs. dřevěná podlaha. Teď už budete vědět, kterou si vybrat

Vloženo: 18. 11. 2019

Líbí se vám dřevěné i laminátové podlahy, ale nejste si jisti, kterou z nich vybrat? Sami víme, že není jednoduché se rozhodnout, novou podlahu totiž nekupujeme často, v ideálním případě jen jednou za život. A cílem je, aby dobře sloužila nejen nám, ale také dalším generacím. Proto vám poradíme, zda je pro vás vhodnější laminátová, nebo dřevěná podlaha. Jaké jsou jejich hlavní rozdíly a podle čeho se rozhodnout?

V čem jsou dřevěná a laminátová podlaha stejné

 

Obě vypadají v interiéru velmi dobře a především proto se výběr mezi nimi stává téměř Sophiinou volbou. Podle typu nábytku a barvy stěn v interiéru si můžete vybrat ze světlých a tmavých variant podlahových lamel a jak dřevěnou, tak laminátovou podlahu lze položit plovoucím způsobem. Podlahy se rovněž mohou bez problému kombinovat s podlahovým topením.

Hlavní rozdíly mezi laminátovou a dřevěnou podlahou

 

Jsou si podobné, ale přitom tak jiné. Co je typické pro laminátovou podlahu a co pro dřevěnou podlahu a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Laminátová podlaha

 

Třívrstvá plovoucí podlaha, jejíž vrchní nášlapnou vrstvu tvoří fólie nebo několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem a napuštěným speciální pryskyřicí. Spodní nosná vrstva se skládá z dřevního prachu a pilin slisovaných do MDF desky.

Výhody laminátové podlahy

 
  • Velký výběr dekorů a vzorů, zejména imitace běžných (dub, buk nebo smrk) i exotických dřevin (wenge, teak nebo bambus) nebo kamene.

  • Pokládka laminátové podlahy je jednoduchá díky zámkovému mechanismu.

  • Vysoká odolnost vůči mechanickému opotřebení i proti poškrábání drápky domácích mazlíčků, dětskými hračkami či jehlovými podpatky.

  • Barevná stálost – nemění svůj odstín působením slunečních paprsků.

  • Snadno se udržuje – stačí jen zamést nebo vysát a následně přetřít vlhkým hadrem nebo mopem.

  • Nevyžaduje žádné speciální úpravy jako voskování nebo olejování.

  • Antistatická, nehořlavá a odolná vůči UV záření.

  • Antibakteriální a vhodná pro alergiky.

  • Nižší pořizovací cena.

Nevýhody laminátové podlahy

 
  • Oprava laminátové podlahy je složitější, protože neumožňuje renovaci opotřebovaných ploch a je vždy nutné vyměnit celý dílec.

  • Nízká zvuková izolace.

  • Má relativně studený, drsný a tvrdý povrch.

  • Zvýšená citlivost na vlhkost. Při dlouhodobém působení vody mohou jednotlivé lamely nabobtnat.

Dřevěná podlaha

 

Dřevěnou podlahu můžete mít buď z plovoucích palubek, kdy se jednotlivé palubky pokládají na rošt, nebo z masivního dřeva, kdy se dřevěné parkety přibíjí nebo šroubují na podkladové dřevěné hranoly. Pokud hledáte skutečnou kvalitu, pevnost a odolnost, plně vás uspokojí dřevěná podlaha ze severského dřeva.

Dřevěná podlaha - parkety dub

Fotografie - Dřevěná podlaha

Výhody dřevěné plovoucí podlahy

 
  • Nenáročná instalace.

  • Snadná údržba.

  • Široký výběr vzorů, například ze smrku, dubu nebo modřínu.

  • Jednoduchá výměna dřevěné plovoucí podlahy v případě poškození.

Nevýhody dřevěné plovoucí podlahy

 
  • Častá údržba, protože jsou na ní vidět prach a nečistoty.

  • Dřevěnou plovoucí podlahu je potřeba leštit a udržovat suchou.

 

Dva tipy k údržbě a péči podlahových palubek:

 
  1. Jak pečovat o obkladové a podlahové palubky

  2. Na co si dát pozor při údržbě obkladových a podlahových palubek

 

Výhody dřevěné podlahy z masivu

 
  • Opravdu dlouhá životnost – dřevo je možné obrousit a znovu přelakovat až 4×. Při jednom broušení se odstraní cca 0,5 až 1 mm dřeva, přičemž výška parkety by po broušení neměla být menší než 6 až 8 mm. Při povrchové úpravě lakem je dřevo chráněno až na 20 let a s každým dalším broušení a lakováním se znovu o 20 let prodlužuje.

  • Dřevěné podlahy vynikají přírodním, nadčasovým a autentickým vzhledem, který navozuje tu pravou domácí atmosféru. Navíc působí velmi luxusně.

  • Příjemná na došlapování i na dotyk a přirozeně hřejivá. 

  • Masivní dřevěná podlaha tlumí hluk a nárazy – výborný izolant.

Nevýhody dřevěné podlahy z masivu

 
  • Pracná na údržbu – při poškrábání se musí brousit a lakovat celá plocha místnosti (je potřeba kvalitní olej či lak na dřevěné podlahy).

  • Náchylnější na mechanické poškození než laminátové podlahy.

  • Složitější a časově náročnější pokládka.

  • Časem mění svou barvu a získává typickou patinu.

  • Vyšší cena dobře vysušeného masivního dřeva.

 

Váháte, zda se hodí laminátová podlaha do kuchyně? A kam je vůbec nejlepší umístit dřevěnou podlahu? Přečtěte si, do jakých místností se která podlaha hodí nejvíce ► Jak vybrat podlahu.

Na závěr odpovědi na 3 důležité otázky

 
  1. Mohu dřevěnou a laminátovou podlahu ihned po zakoupení pokládat?

 

Nikoliv. Jak dřevěná, tak laminátová podlaha se musí před samotnou pokládkou aklimatizovat na prostředí, ve kterém bude ležet. Dřevěné palubkové a laminátové podlaze obvykle stačí 48 hodin v daném prostoru. Masiv potřebuje k aklimatizaci většinou více času, nejčastěji až dva týdny. Také nezapomeňte na to, že v místnosti musí být stabilizované klimatické podmínky (vlhkost vzduchu 45 až 60 % a teplota vzduchu kolem 20 °C).

 
  1. Lepit, nebo nelepit dřevěnou a laminátovou podlahu?

 

Plovoucí podlaha, jinými slovy podlaha nelepená nebo volně položená, je sice velmi oblíbená pro jednoduchost instalace, nicméně jsou s ní spojeny i jisté nevýhody. Hůře izoluje proti hluku a nehodí se do místností, ve kterých jsou umístěny velmi těžké předměty, protože by se mohla začít vlnit.

 

Laminátová podlaha se běžně lepit také nemusí, ale doporučuje se to v případě, pokud laminátovou podlahu pokládáte na podlahové topení nebo pokud bude umístěna do frekventovaného a značně namáhaného prostoru.

 

Masivní dřevěné podlahy se musí na podlahové topení lepit celoplošně, aby nedocházelo k deformaci lamel. A důležité je rovněž to, že se pak na ně nesmí pokládat koberce ani běhouny, aby nedocházelo k nežádoucímu hromadění tepla.

 
  1. Co si pohlídat při pokládce podlahy na podlahové topení?

 

Tloušťka dřevěných parket by měla být maximálně kolem 15 mm. Slabší konstrukce jsou nestabilní při změnách teploty a silnější dobře nepropouští teplo na povrch). A jelikož je dřevo živý materiál, doporučuje se parkety celoplošně lepit. Masiv o síle 18 a více mm se na podlahové topení nehodí. Podlaha na podlahové topení by neměla být z měkkých a nestabilních dřevin (smrk, javor, buk) a měla by být nejlépe z hustšího dřeva (vyšší podíl dřeva než vzduchu). Nejvhodnější dřevinou na podlahové topení je dub.


Laminátové podlahy mají vysokou hustotu a dobrou vodivost, a proto jimi teplo snadno prochází. To zajišťuje hospodárný provoz podlahového vytápění. Ale stejně jako u dřevěných parket platí, že čím větší tloušťka laminátu, tím složitější přestup tepla na povrch podlahy.


Líbí Nelíbí
Hodnocení: 3,5/5 (počet hlasů: 24)

Dřevník snadno a rychle: Kompletní průvodce

Vloženo: 18. 11. 2019

Pokud jste nadšenci do dřeva jako my, určitě víte, že je velmi důležité jeho správné uskladnění. A my vám ukážeme, jak na to! Praktickým řešením je dřevník, který perfektně zachová kvalitu dřeva, a také může být pěkným doplňkem ve vaší zahradě. V tomto článku si řekneme, na co se při stavbě konstrukce dřevníku zaměřit a zahrneme otázky i odpovědi, aby byla stavba úspěšná.

Číst více

Podbití přesahů střechy: NÁVOD 2024 + Otázky a odpovědi

Vloženo: 18. 11. 2019

Podbití střechy není jen o estetice – je klíčové pro ochranu vašeho domu. Kromě toho, že dodá domu upravený vzhled, také jej ochrání proti vlhkosti, hmyzu a přehřívání. Pojďme se podívat na všechny důvody, proč je podbití střechy tak důležité a návod, jak na to.

Číst více

Léto 2024: Jak nejlépe připravit okolí domu a zahradu?

Vloženo: 18. 11. 2019

Těšíte se na léto? My také! S příchodem teplých dnů je čas trávit co nejvíce času venku. Ale je okolí vašeho domu připraveno na novou sezónu? Dejte si osvěžující nápoj, pohodlně se usaďte a přečtěte si naše praktické tipy, jak nachystat venkovní prostor na léto. S trochou úsilí a našimi radami zahradu proměníte v ráj na zemi.

Číst více