Dřevostavby a roubenky nejsou v žádném případě znakem minulosti a dávného venkova. Ba naopak jsou moderním pojetím domova, které je stále oblíbenější. Dřevo totiž vypadá velmi dobře jak v rámci tradiční, tak i moderní architektury a jeho vzhled lze snadno přizpůsobit vhodným nátěrem. Jaké jsou možnosti ve výběru dřevěných obkladových palubek?
Profil a způsob použití obkladových palubek dělá velké rozdíly ve vzhledu domu
Není palubka jako palubka. Na fasádu se velmi často používá klasická fasádní palubka rovného profilu, ale k dostání jsou také srubové venkovní palubky v profilu „D“ o tloušťce 19,5 mm. Právě tyto obkladové palubky vytváří svým konkávním profilem starodávnou „vypouklou“ strukturu a mění stavbu v krásnou roubenku.
Dřevěná fasáda nemusí pokrývat celý dům. Velmi často se můžete setkat i jen s částečným použitím dřevěných obkladových palubek na fasádu – na vrchní polovině domu nebo jen na některé vybrané části. Na ostatních částech domu je pak klasická omítka, kámen nebo keramika. Kombinování materiálů vytváří neotřelý dojem a dům se tak krásně oživí.
Které dřevo se výborně hodí na dřevěné fasádní obklady?
Nejčastěji používané dřeviny na fasádní obkladové palubky jsou zejména smrk, akát, borovice nebo ipe. Jsou pevné a odolné, a právě proto dělají na fasádě dobrou službu. Výborné jsou obkladové palubky ze sibiřské borovice a smrku, které vynikají opravdu dlouhou životností. Dlouhou životnost mají také exotické dřeviny jako massaranduba nebo ipe, nicméně pro jejich získání si připlatíte. Oblíbenou variantou je také termodřevo. Jedná se o tepelně upravené dřevo, u kterého se jeho „upečením“ dosahuje vyšší třídy trvanlivosti. Tuto metodu používali už Vikingové, aby jejich dřevěné lodě odolaly slané vodě a následné korozi.
Pokud potřebujete radu ohledně druhu a barvy fasádních obkladových palubek, kontaktujte Ispas dřevoprodej. Právě zde, v Hodkovicích, vám pomůžeme vybrat ty nejvhodnější fasádní obklady.