Základní rozdíl mezi stavebním a truhlářským řezivem

Není řezivo jako řezivo. Setkat se můžeme se dvěma základními typy řeziva – stavebním a truhlářským. Každé z nich slouží primárně k jinému účelu. Jak už jejich názvy napovídají, řezivo stavební je určeno ke stavbě domů nebo pergol, kdežto truhlářské zejména pro doplnění interiéru.

Stavební řezivo

Řezivo tohoto typu se využívá při výrobě nosných a pomocných konstrukcí na stavbě. Jedná se především o stavební řezivo typu – hranoly, fošny a prkna. Stavební dřevo se dodává v neopracované podobě, tedy nařezané bez dalšího opracování povrchu (hoblování a profilování).

Druhy stavebního řeziva

  • Stavební hranoly – na stavbu hlavních a nosných stavebních konstrukcí, případně na stavbu krovu.

  • Stavební fošny – k vytvoření pomocných nosných konstrukcí (stálých i dočasných). Slouží k výrobě pergol, teras, lávek i střešních konstrukcí.

  • Stavební prkna – používají se na pobití střešních plášťů, šalování nebo na výrobu pomocných konstrukcí.

Truhlářské řezivo

Truhlářským řezivem se rozumí sušený materiál pro výrobu nábytku, oken, dveří i k výrobě polotovarů, jako jsou spárovky, lišty, podlahy, palubky a další dřevařské produkty. Vyrábí se z listnatých i jehličnatých dřevin. Nejčastěji se můžeme setkat s truhlářských řezivem z dubu, buku, břízy, smrku, borovice a jasanu.

Máte nějaké dotazy? Rádi vám poradíme zde.