Dřevěné obklady na fasády nejsou žádnou novinkou. Představují léty prověřenou technologii ve stavebnictví, která má celou řadu výhod. Tato metoda se hojně používá v severských zemích, kde skoro na každém rohu potkáte domky obložené dřevem. Proč se inspirovat u švédských domků a zvolit právě dřevěné fasádní obložení?
Tři důvody proč si udělat dřevěnou fasádu
1. Dřevěná fasáda zajistí atraktivní vzhled domu
Když je dřevěná fasáda kvalitně a precizně zrealizovaná, dokáže velmi vkusně doplnit tradiční i moderní architekturu. Dřevěné obklady na fasády lze zakoupit v různých barvách, přizpůsobit jejich barevnost a vzhled vaším potřebám speciálním nátěrem a zkombinovat je i z jiným fasádním materiálem, jakou jsou například kámen a keramika. Dřevo je nadčasový materiál, který vypadá velmi elegantně za každých okolností.
2. S dřevěnými obklady je fasáda krásně provětrávaná
Dřevo umožňuje vytvořit dvouplášťovou provětrávanou fasádu, která je jediná vhodná pro difuzně otevřené stěny. Dřevěné obklady jsou krásně propustným materiálem a reagují na okolní prostředí. Nespornou výhodou je tedy to, že v létě dům ochlazují a vytvářejí příjemný chládek a v zimě naopak účinně izolují a nenechají unikat tepelnou energii ven.
3. Dřevěné obklady na fasády jsou ekologické
Dřevo je přírodní materiál, takže nejen, že splynete s přírodou, ale zároveň budete velmi ekologičtí. Obzvlášť používání evropských dřevin zanechává jen velmi malou uhlíkovou stopu.
Jaký materiál je vhodný pro dřevěné obklady na fasády
Vhodnými dřevinami na dřevěné obklady na fasády jsou především smrk, akát, borovice nebo ipe. Pokud hledáte levnější variantu, použijte na fasádu sibiřský smrk nebo červený smrk. I přes nižší cenu se ovšem nemusíte bát, že by byla fasáda méně kvalitní. Rozdíl je především v životnosti, ta udává cenu. Dlouhou životnost mají zejména exotické dřeviny jako massaranduba nebo ipe. Pro jejich získání si ovšem připlatíte. Další možností je pak termodřevo, které se nejčastěji vyrábí ze sibiřského smrku, borovice nebo jasanu.