Nejen, že si usnadníte spoustu práce, ale dosáhnete také precizních výsledků. Vaše kutilství získá díky okružní pile perfektní linie. Dřevěná podlaha, zahradní domek na nářadí, dřevěný plot i pergola budou vypadat naprosto profesionálně. Jak okružní pila neboli mafl funguje, jaké jsou její druhy a podle čeho si ji vybrat?
Práce s okružní pilou je jednoduchá
Řezání truhlářských překližek vám s klasickou ruční pilou půjde mnohem hůře než s okružní pilou. Okružní pila vám pomůže nařezat dlouhé podélné řezy naprosto bez problémů a s výsledkem budete spokojeni. Nevadí, jestliže jste v této oblasti teprve začátečník. Základem je řezat vždy od sebe a těžší část pily s motorem mít blíže k sobě. Při dokončování řezu pak nezapomenout na zatížení desky na pevné podložce. Tím se vyhnete otřepaným krajům. A aby byla práce co nejrychlejší – když potřebujete nařezat více prken o stejné délce, řežte je najednou. Spojte je truhlářskou svěrkou, na vrchní prkno narýsujte čáru a je to.
Stolní nebo ruční okružní pila?
Stolní okružní pila se hodí pro náročnější práce. Její výhoda je v tom, že si ní můžete nastavit výšku kotouče a v případě potřeby je s ní možné i řezat na pokos, tedy pod určitým úhlem. Ruční okružní pila vám však postačí na běžné řezání obkladových a podlahových palubek, na řezivo, jako jsou hranoly, fošny nebo latě, plot či na další dřevěné produkty. I desku kuchyňského stolu s ní hravě zaříznete.
Na co se zaměřit při nákupu okružní pily
Nejspíše vám půjde především o rychlost řezání a kvalitu řezu. V tom případě se při nákupu okružní pily dívejte po údaji o otáčkách. Čím vyšší otáčky, tím lépe. Pro běžné použití u hobby okružních pil by vám mělo bohatě stačit 3 000 otáček za minutu. Pokud potřebujete provádět hlubší řez, na otáčkách přidejte. Vyplatí se vám pořídit si kovovou převodovku. Ta se totiž rovná delší životnosti a nižším vibracím.