Pokud je vaše dřevěná podlaha hodně zanesená, například v prostorách, kde se často chodí, a chcete ji čistit něčím koncentrovanějším se silnějším účinkem, doporučujeme používat výhradně prostředky k tomu určené. Jiným přípravkem byste mohli podlaze ublížit, nehezky změnit její barvu nebo by přípravek, jenž je na olejové bázi, dokonce mohl zanechat nepěkné mastné fleky, kterých byste se jen těžko zbavovali.
6 úkonů, kterých se při údržbě palubek vyvarovat
-
Přílišného namáčení - podlaha by mohla nabobtnat
-
Používání abraziv - docházelo by k vybrušování ochranné vrstvy
-
Používání čistidel na bázi amoniaku a olejových mýdel - mohlo by dojít k odstranění ochranné vrstvy a zešednutí dřeva
-
Přílišného vystavení slunečnímu záření - dřevěné palubky mohou nerovnoměrně vyblednout
-
Používán lesků na podlahu a obklady - mohou zanechat šmouhy, kterých se nezbavíte
-
Dlouhodobá vlhkost - pokud necháte podlahu nebo obkladové palubky delší dobu mokré, hrozí jejich neodvratné poškození
Nejvhodnější jsou údržbové prostředky vyrobené na bázi mýdla. Při jejich používání nedochází k vysušování a poškození povrchu dřevěné krytiny. Aby dřevo netrpělo, měla by se relativní vlhkost vzduchu v interiéru pohybovat mezi 50 až 60 %. Když je to méně, mohou se začít tvořit mezi jednotlivými prkny spáry. Pokud je vlhkost vyšší, může podlaha naopak začít bobtnat.
Náš TIP: Po nákupu neimpregovanových palubek doporučujeme jejich povrch ošetřit tenkou vrstvou lazurovacího nebo disperzního laku. Toto ošetření vytvoří ochranu proti oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročné na údržbu - obnovu nátěru zvládne i laik.