Jak pečovat o obkladové a podlahové palubky?

Ne nadarmo je dřevo oblíbeným materiálem pro zkrášlování interiérů. Prostoru dodá přírodní, teplý a útulný vzhled. Dřevěné obklady a podlahy patří mezi nejtrvanlivější a při správné péči dokáží sloužit mnoho let. Podlahové palubky navíc skvěle izolují a jsou příjemné na došlap. Dřevo vytváří nadčasový design, o který se vyplatí pečovat a dobře jej udržovat.

Jestliže si pořídíte palubky zcela naturální a bez impregnace, můžete si jejich barvu a celkový vzhled přizpůsobit podle svých představ ošetřením bezbarvými i tónovacími lazurami.

Možnosti čištění a udržování dřevěných palubek

  1. Pára - moderní metoda, která je ekologická a nevyžaduje použití chemických prostředků. Účinně likviduje špínu, bakterie, plísně a viry.

  2. Vysávání - s tím opatrně, abyste podlahu nepodřeli. Je to ale rychlá a účinná varianta, která vás zbaví i nečistot zanesených do rohů a krajů místností.

  3. Zametání - kvalitní koště rychle odstraní nanesený prach, vlasy a zvířecí chlupy. Pokud se u vás doma hodně práší, je to velmi rychlé zbavení se nečistot, které vám zabere jen pár minutek.

  4. Jarová voda - roztok z jaru a vody, kterým vyčistíte podlahu prostřednictvím hadru nebo mopu, je jistota. Není to sice žádný zázrak, ale podlaze tím neuškodíte a udržíte ji čistou.

  5. Čištění na sucho - pro dosažení dokonalého vzhledu podlahy ji můžete čistit a leštit pomocí speciálních čističů, které nepotřebují vodu. Stačí je jen nastříkat na hadr a je to.

  6. Intenzivní čistič - minimálně jednou za čas byste měli použít silnější čistič speciálně určený na dřevěné podlahy a obkladové palubky s obsahem leštidel. Tím udržíte jejich skvělý vzhled a dlouhou životnost.

  7. Ošetření olejem - působí preventivně proti vysychání a tvorbě prasklin a zachovávají dřevu pružnost.

  8. Koberce a předložky do chodby nebo předsíně - zadrží písek, štěrk a jiná abraziva, která by mohla mít negativní a obrušující vliv na podlahu